Tabletki poronne stosuje się w celu zakończenia ciąży, natomiast antykoncepcja awaryjna ma na celu zapobieganie ciąży. Wyjaśniamy najważniejsze różnice między tymi środkami.

 

Działanie tabletek poronnych

Mifepriston działa poprzez blokowanie progesteronu, hormonu, który utrzymuje ciążę. Standardowo po zażyciu mifepristonu, następuje dawka misoprostolu, która wywołuje skurcze i wydalenie zarodka. Cały proces przypomina naturalne poronienie. Aborcję farmakologiczną z użyciem tabletek poronnych można przeprowadzić do 12 tyg. ciąży. WHO podaje, że jest ona całkowicie bezpieczna, a ryzyko powikłań niezmiernie niskie. Tabletki poronne są skuteczne w 98% przypadków.

 

Działanie antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna, powszechnie zwana jest tabletką “dzień po”. Antykoncepcja awaryjna stosowana jest w celu zapobiegania ciąży, gdy metoda zabezpieczenia zawiodła.

Pigułka „dzień po” jest przeznaczona wyłącznie do stosowania jako antykoncepcja awaryjna, a nie jako podstawowa metoda kontroli urodzeń. Na rynku dostępne są dwa preparaty, zawierające wysokie stężenie lewonorgestrelu (Escapelle) lub octanu uliprystalu (EllaOne).

 

Skutki uboczne stosowania preparatów

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej może wiązać się z wystąpieniem długotrwałych skutków ubocznych, ponieważ ich zażycie wywołuje burzę hormonalną w ciele kobiety. Mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, problemy skórne, bóle głowy, nudności, wymioty czy zmiana masy ciała. Przyjęcie Misoprostolu, drugich tabletek poronnych wiąże się z wystąpieniem silnych skurczów macicy oraz krwawienia. Objawy te są całkowicie normalne i niezbędne, do powodzenia aborcji farmakologicznej. Dodatkowo mogą wystąpić gorączka, biegunka, nudności, wymioty, silny ból brzucha. Mifepriston nie wywołuje najczęściej żadnych skutków ubocznych.

 

Dostępność leków

Tabletki poronne są w Polsce nielegalne i nie można ich nabyć w aptece. Lekarz również nie ma prawa wystawić na nie recepty, natomiast w innych krajach Europy proces aborcji jest całkowicie legalny. Aborcję farmakologiczną za pomocą tabletek poronnych można przeprowadzić w Czechach, Holandii, na Słowacji, Litwie oraz w Niemczech.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę. Możesz ją uzyskać za pomocą formularza lub umawiając się na wizytę online z dowolnie wybranym lekarzem.

Komentowanie zostało zamknięte.