200.000 młodych kobiet we Polsce cierpi na bulimię. Te młode kobiety są prześladowane przez wstyd, że jadły w nadmiarze i są w stanie złego samopoczucia. Trudno jest im jednak o tym mówić.

Ataki zawsze przebiegają w ten sam sposób. Pojawia się niepokój, aby go przezwyciężyć, bulimiczka napełnia się jedzeniem. W ciągu niecałej godziny jest w stanie pochłonąć astronomiczną ilość jedzenia, każde bardziej kaloryczne od następnego, bez przyjemności. Kiedy skończy się napełniać, czuję do siebie wielkie obrzydzenie, pomieszane ze wstydem. Aby się oczyścić, zmusza się do wymiotowania i przysięga, że więcej tego nie zrobi… aż do następnego kryzysu.

 

Bulimia: choroba wstydu i skrytości

Choroba rozwija się w kolejnych, kompulsywnych kryzysach, ponieważ nie potrafimy powiedzieć, czego brakuje, uzupełniamy to. Bulimia jest chorobą wstydu i skrytości. I to jest jeden z jej problemów, bo trudno jest otoczeniu przeniknąć ten sekret, który kształtuje się za drzwiami sypialni, gdzie przechowuje się żywność na wypadek kryzysów.

 

Świadomość bulimii jest tym trudniejsza do wykrycia przez rodziny, że w 70% przypadków dziewczęta utrzymują prawidłową wagę. Aby wyeliminować duże ilości spożywanego pokarmu, bulimicy wywołują u siebie wymioty, stosują środki przeczyszczające lub moczopędne, albo narzucają sobie długie okresy ograniczenia jedzenia.

 

Objawy zaburzeń odżywiania u nastolatków

  • Twoja córka dobrze je, ale przy najmniejszej okazji odchodzi od stołu, aby pójść do łazienki lub toalety.
  • Zawsze potrzebuje więcej kieszonkowego, a zapasy żywności są niewytłumaczalnie i nadmiernie niskie.
  • Twoja córka chowa jedzenie w szafce.
  • Ma zadrapania na palcach (z wymuszeń wymiotów).
  • Nie chce chodzić do restauracji ani jeść w domach koleżanek.
  • Znalazłaś w jej rzeczach środki przeczyszczające.

 

Odważ się zająć problemem

Pamiętaj, że zaburzenie odżywiania w bulimii jest tylko tłumaczeniem wewnętrznego dyskomfortu. Często mówi się, że bulimia jest chorobą słowa. Dlatego właśnie odważne zajęcie się tym problemem, z młodą dziewczyną cierpiącą na bulimię, jest pierwszym krokiem w kierunku pomocy jej w wyrwaniu się z zamknięcia.

 

Córka opróżnia lodówkę, je wszystko o każdej porze… Te objawy należy traktować poważnie. Ponieważ Twoja córka może cierpieć na bulimię, jak 1 do 2% nastoletnich dziewcząt.

Musisz pomóc jej skończyć z błędnym kołem bulimii, wymiotów i odstawienia. Przełam lody, pozwól jej wyrazić swój dyskomfort. Pochodzenie bulimii jest często wieloczynnikowe, ale w dużej mierze opiera się na

  • braku poczucia własnej wartości
  • i deprywacji emocjonalnej.

 

Sabotując swoje restrykcje dietetyczne za pomocą wymuszania wymiotów, dziewczyna otrzymuje potwierdzenie swojej niskiej samooceny. Bulimia jest związana ze strategiami kontroli wagi: poszczeniem lub nadmiernymi ćwiczeniami w dążeniu do utraty kalorii. Należy również uważać na spożywanie napojów. Czy wypija kilka litrów wody, herbaty lub herbaty ziołowej dziennie? Albo dietetyczną colę? Być może wie, że substancje słodzące mają działanie przeczyszczające, gdy są przyjmowane w dużych ilościach. Opróżnianie lodówki to jej sposób na zwrócenie ci uwagi na swój niepokój.

 

Istnieją rozwiązania problemu bulimii

Rozmowa ta będzie również okazją do uspokojenia poprzez wyjaśnienie, że wyjście z bulimii jest możliwe – tłumaczy psychodietetyk Anna Kowalczyk-Soszyńska. Każda osoba musi znaleźć odpowiednią formułę, aby się z niego wydostać, ale jedno jest pewne: konieczne jest zwrócenie się do grupowych lub indywidualnych terapii rozmów. Możliwe są różne podejścia: psychoanaliza, terapia poznawczo-behawioralna, terapia rodzinna itp.

 

Zalecana jest również kontrola dietetyczna z dietetykiem oraz kontrola lekarska z lekarzem pierwszego kontaktu – polecany internista, lekarz chorób wewnętrznych to Danuta Jakubowska-Kowalska. W dłuższej perspektywie bulimia może prowadzić do:

  • zapalenia dziąseł,
  • ubytków,
  • zapalenia przełyku i jamy ustnej
  • oraz obrzęku ślinianek.

 

Komentowanie zostało zamknięte.